A lovas ülése az alapja a lovas befolyásának. A lovaglásban három ülésmódot különböztetünk meg:
1.az idomító, vagy alapülésmódot,
2.a könnyített ülésmódot,
3.és a versenyülésmódot (galoppülés)
A könnyített ülésmód elsősorban az ugratásnál jut szerephez, de használják még tereplovaglásnál, és fiatal lovak idomításánál is. Ezen belül a könnyítés foka szerint megkülönböztetjük a fiatal ló belovaglásánál alkalmazott könnyűülést, a könnyítőülést, ugróülést, és a terepen gyakorolt ülést. A könnyítet ülésmód, mint minden ülésmód, az idomítóülésből fejlődött ki. A könnyített ülés esetén a válltól a térden át a sarokig egy súlyvonalat húzhatunk. A súlypontáthelyezés a könnyített ülésmód esetén a csípő megemelésével történik.
Az ugrólovas az akadályokat alapvetően könnyített ülésben (ugróülés) küzdi le. Ez azért történik, hogy a ló hátát optimális mértékben tehermentesítsük, és a ló hátának az ugrás közbeni szükséges mozgásszabadságot lehetővé tegyük. Ezen túlmenően a lovas a lovas az ugró ülésmódban rugalmasabb, mint idomítóülésben, amelynél a lovas a nyeregben a lehető legmélyebben ül. A lovas súlyvonala idomítóülésben a fültől a vállon, csípőn át a sarokig fut. Minden ülésmód alap ülésmódja az idomítóülés, ami a kezdő lovas számára különösen fontos.
A kengyelszíjak az ugratáshoz szükséges könnyített ülésben rövidebbre vannak csatolva, mint az idomítóülésnél. A kengyelszíjakat 3-5 lyukkal rövidítik meg. Ezzel a térd hajlítottsága megnő. A függőleges tartás megszűnik, a lovas csípőből kissé előredől. Ezáltal a lovas súlyát az ülőcsontok helyett főként a comb, a térd és a sarok tartja. Az alsó lábszár a hevedernél marad, a lóhoz simul. A kengyelt a talp legszélesebb pontján (talpközépen) tartjuk, hogy azt az érzést közvetítse, mintha a láb a talajon állna. A sarkat közben lefelé nyomjuk. Az egyensúly tartásához az ülőcsontokat kissé megemeljük, ezzel azoknak a ló hátára gyakorolt nyomását csökkentjük, kiiktatjuk, a csípőt előretoljuk. A lovas már nem mélyen a nyeregben ül, mint idomítóülésben, hanem a „nyergen”.
Ideális esetben a kezeket a nyak két oldalán, a mar előtt tartjuk. A szár hosszát a könnyítés mértékéhez és a felsőtest előrehajlásához igazítjuk. A kezek a ló szájával laza kapcsolatot tartanak.
A könnyített ülésmód állásban és lépében is gyakorolható. Nagyon jó kezdetben a tükör előtt is gyakorolni. Eközben a kezdő megállapíthatja, hogy a könnyített ülésmódot állásban nem is olyan könnyű kivitelezni. Mozgás közben ez lényegesen könnyebben sikerül.
A terepen hegynek és völgynek is könnyített ülésmódban lovaglunk. Ezért a kilovaglások is jó alkalmat jelentenek a gyakorlásra és mindezek fixálására.
A lovas egyensúlya fontos feltétel, melyet az ugratásnál figyelembe kell venni. Ahhoz, hogy a lovas az ugrás különböző fázisaiban a lóval együtt tudjon maradni, optimális egyensúlyban kell lennie. Ló és lovasa egyetlen egységet kell, hogy képezzen.
Egyensúlygyakorlatokat különösen kezdőként kell sokat gyakorolni. De a haladó lovasok is szívesen térnek vissza az üléskorrekció céljából a futószárra.
Egykori voltizsáló gyerekek csak nevetnek a felnőtt tanulólovasok kísérletein, akik lovuk hátán az ülésgyakorlatokat kísérlik meg végrehajtani. Voltizsálás közben ugyanis az egyensúlyérzék olyan tökéletessé válik, hogy például vágtában a lovon állni is gond nélkül lehet.
A futószáron végzett ülésgyakorlatok segítséget nyújtanak és szükségesek. Egyrészt a lóval történő kapcsolat felépítéséhez; másrészt, hogy tisztában legyünk a saját testünk feletti ellenőrzéssel.
A futószáron, szár és kengyel nélkül az egyensúly érzése és a független ülés a különböző gyakorlatokkal optimálisan gyakorolható. A gyakorlatok a lovas számára lehetővé teszik, hogy a ló egész mozgásfolyamatával összhangban legyen anélkül, hogy lendületében és térnyerésében akadályozná a lovat. Ugratáskor a rálovaglásnál és ugrás fölött a lovat nem szabad zavarni. Amennyiben a lovas elugrásnál mégis elmarad, inkább a ló sörényébe kapaszkodjon, minthogy a szárba rántson bele, és ezáltal a lovat a száján keresztül akadályozza.
Gyakorlási javaslat: rövid ügetésben a karokat hátul összekulcsoljuk, és ebben a pozícióban próbálunk lazán ülve maradni.
A gyakorlatot megnehezíthetjük, ha a kengyeleket magunk előtt átvetjük, és kengyel nélkül végezzük azt. Ekkor a lovasnak saját testén kívül nincs más segítsége. Ekkor a térd összezárására, egyensúlyra, és annak érzékelésére van szükség. (maly: ez a gyakorlat könnyűügetésben kiváló izomerősítő feladat is /akár a szárakat is foghatjuk/...)
Más gyakorlatokkal futószáron a kiegyensúlyozott, mély és laza ülés gyakorolható: a kengyelek ismét átvetve, a lovas jobb kezével a nyerget fogja, és hátrafelé egy elképzelt karosszékbe süllyed – kartámla sajnos hiányzik. Ezt a pozíciót egy darabig meg kell tartani. Ez egy olyan gyakorlat, amely ráadásul bizalmat is épít ki. Az ember a kezeivel megérintheti a ló farát, vagy akár rá is helyezheti.
Egy további gyakorlat a csípő környékét lazítja: nyújtsuk mindkét kezünket oldalra, és felsőtestünket fordítsuk előbb az egyik, majd a másik oldalra.
|